Menu
Home Page

Staffing Arrangements

Staffing Arrangements for 2015-2016

 

Position

Name

Leadership Responsibility

Headteacher

Jane Skinner

Whole school responsibility

 

 

 

Assistant HT

Sarah Kesterson

Assessment and Computing

 

 

 

 

Inclusion

Clare Upton Jones

Special Educational Needs Co-ordinator (SENCo),

Emotional Literacy Support Assistant (ELSA), Inclusion Manager (INCo)

 

 

 

 

Year

Class

Class Teacher

 

Early Years

Year R

1

 

Vicky Jordan

NQT

Early Years

Year R

2

 

Sheena Woodcock

Year R Leader

English

Early Years

Year R

3

 

Zoe Davies

Art

  Classroom

Support

Vanessa Boughtwood, Liz Houghton, Caroline Heath, Lauren Bridges-Smith, Kelly Hindley, Lindsay Lockyer, Deborah Parsons and Lin Ross

Provide Early Years support for class 1, 2 & 3 every day.

 

 

 

 

 

Year

Class

Class Teacher

Leadership Responsibility

Year 1

 

4

Bethan Morris

Year 1 Leader

Science

Year 1

5

Joanna Crouch (maternity cover) & Emily Hellier

Geography

Year 1

 

6

Gemma Ramsdale

                  Religious Education

 

  Classroom

Support

Lesley Kay, Julie Wartnaby, Jane Aslet and Justine Brady

Provide extra support for children in class 4, 5 & 6 every day.

 

 

 

 

Year

Class

Class Teacher

Leadership Responsibility

Year 2

7

Faye Canton

Year 2 Leader

Physical Education

Year 2

8

Tina Shuttleworth

Maths

Year 2

9

Viv Wiles

History, DT & Music

Classroom

Support

Nicky Vane, Pauline Sullivan,  Ann McCormac, , Debbie Paddock(SNA)

Provide extra support for children in class 7, 8 & 9 every day.

 

 

Name

Responsibility

Zoe Daniel

Teachers’ Resource Assistant

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Office

Team

Fran Rogers

Senior Admin Officer

Debbie Moore

Admin Assistant

Donna Drinkwater

Admin Assistant

 

 

 

 

 

 

Cleaning

Team

 

Steve Day

Site Manager

Theresa Barrass

Cleaner

Paula Butcher

Cleaner

Madeline Dalby

Cleaner

 

 

 

 

Early Bird and Breakfast Club

Lesley Kay

Sarah Burdfield

Sharon Cooper

Susan Bunyan

 

 

 

 

Catering Team

 

Kulwinder Sahota

Cook

Judith James

 

 

 

 

 

 

Lunchtime

 

Supervisory

 

Assistants

Deborah Parsons

Senior LSA

Liz Houghton

 

Sarah Burdfield

Georgina Ware

Stephanie Gauntlett

Pat Gale

Jessica McBride

Susan Bunyan

Caroline Heath

Debbie Paddock

Lucy Allen

Tammy Cockle

Cheryl Clavey

Catharine Goodall

 

Top